گواهی عدم سوء پیشنه

گواهی عدم سوء پیشینه

گواهی عدم سوء پیشینه سندی است که توسط پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در ایران برای متقاضیان ۱۸ سال به بالا صادر می‌شود.

فهرست

روش‌های دریافت عدم سوء پیشینه

هموطنان مقیم خارج از کشور برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه می‌توانند به سه روش زیر اقدام نمایند:
الف) اقدام از طریق نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور: متقاضی ابتدا در سامانه میخک ثبت‌نام نموده و پس از تکمیل فرم و آپلود عکس پرسنلی و مدارک موردنیاز و دریافت کد رهگیری با در دست داشتن اصل مدارک و کد رهگیری به نمایندگی انتخاب شده در هنگام ثبت نام، برای انگشت‌نگاری الکترونیک مراجعه نموده و پس از انجام کار و پرداخت تعرفه‌های کنسولی، مامور مربوطه مدارک را از طریق سامانه میخک مستقیم با پلیس بین‌الملل ناجا ارسال می‌نماید. مدارک واصله توسط پلیس بررسی و پس از انجام استعلامات موردنیاز و در صورت نداشتن سوءسابقه نسبت به صدور گواهی عدم سوءپیشینه به زبان انگلیسی اقدام می‌نماید. گواهی صادره مستقیما توسط پلیس در سامانه میخک بارگذاری و به نمایندگی اقدام‌کننده ارسال می‌گردد. نمایندگی‌ها پس از دریافت گواهی اینترپل و به استناد آن، نسبت به صدور گواهی به زبان محلی اقدام و تصویر گواهی عدم سوءپیشینه واصله را ضمیمه گواهی نمایندگی نموده و به متقاضی تحویل می‌دهند. بدیهی است در صورت ناخوانا بودن مدارک آپلود شده در سامانه میخک و یا ناقص بودن آثار انگشت‌نگاری الکترونیکی، درخواست متقاضیان توسط پلیس رد و به نمایندگی جهت رفع نقص اعاده می‌گردد. این امر موجب افزایش زمان رسیدگی و صدور گواهی خواهد شد.
ب) مراجعه حضوری به مراکز ذیصلاح در داخل کشور: متقاضی با در دست داشتن مدارک لازم از جمله شناسنامه، کارت ملی و عکس با مراجعه حضوری به یکی از مراکز پلیس 10 در داخل کشور و انجام انگشت نگاری الکترونیکی اقدام به درخواست گواهی عدم سوءپیشینه می‌نماید. پس از صدور گواهی عدم سوءپیشینه به زبان فارسی، متقاضی با مراجعه به دارالترجمه رسمی نسبت به ترجمه آن به زبان کشور محل ارائه اقدام و پس از تصدیق اداره فنی قوه قضائیه، وزارت امور خارجه و سفارت کشور مربوطه در تهران می‌تواند در کشور محل اقامت براساس مقررات مربوطه مورد استفاده قرار دهد.
ج) اخیرا متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه خدمات الکترونیک قضایی (سامانه ثنا) نیز گواهی عدم سوءپیشینه اینترنتی و آنلاین به زبان فارسی دریافت نمایند. دراین حالت دریافت گواهی عدم سوء پیشنه کمتر زمان بر بوده و می‌بایست، ترجمه و مهر وزارت امورخارجه و دادگستری را نیز داشته باشد.
با توجه به تعطیلی سفارت کشورمان در کانادا ایرانیان مقیم کانادا می‌توانند با مراجعه به دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن و یا با ارسال مدارک زیر از طریق بستگان خود به اداره سجلات و احوال شخصیه اقدام نمایند:
1ـ یک قطعه اصل کارت آثار تمامی انگشتان هر دو دست ملصق به عکس که توسط پلیس محلی اخذ و تائید شده باشد.
2ـ پرینت سامانه میخک درخصوص درخواست گواهی عدم سوءپیشینه که در آن نام نمایندگی ستاد اتاوا انتخاب شده باشد.
3ـ به همراه داشتن مبلغ 25 یورو به صورت اسکناس.
تذکر 1: زمان لازم برای صدور این گواهی از زمان تحویل مدارک به اداره سجلات حدود یک تا دو ماه طول خواهد کشید.
تذکر 2: این روش فقط ویژه ایرانیان مقیم کانادا می‌باشد.