ویزای کانادا

کانادا به عنوان یکی از وسیع ترین کشورهای جهان به واسطه‌ی شرایط آب و هوایی و کمبود جمعیت و نیروی کار به عنوان یک کشور مهاجر پذیر دارای قوانین تسهیل‌گر مهاجرتی متعدد و تنوع ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی بسیار بالا است که بیش از ۳۰ نوع ویزا را در بر‌می‌گیرد.

در این میان بانیان شرکت خدمات حقوقی بین المللی ارهان با توجه به زندگی در خاک کانادا و کار در دفاتر حقوقی مهاجرتی در آن کشور و تجربه در امور مهاجرتی کانادا و تحصیلات مرتبط از میان ویزاهای متعدد این کشور خدمات ویزای توریستی – دانشجویی و سرمایه گذاری آن کشور را برای موکلین ارایه می‌نماید.

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی به دارنده اجازه می‌دهد به شرط عدم ممانعت افسر مرزی کانادا وارد این کشور شود و برای مدتی در خاک این کشور بماند. ویزای توریستی (گردشگری) برای کار، زندگی یا تحصیل در کانادا نیست. دارنده این ویزاها حتی اجازه کار ندارند. اگر دارنده چنین ویزایی هستید، هنگام ورود به کانادا، افسر مرزی تصمیم می‌گیرد که چه مدت می‌توانید در خاک کانادا باقی بمانید. به طور پیش فرض شما اجازه دارید تا شش ماه در کانادا بمانید، اما گاه افسر مرزی بنا به شرایط شما و صلاحدید خود ممکن است این زمان را محدود کند یا حتی افزایش دهد. البته با ویزای توریستی می‌توانید در بسیاری از دوره‌های آموزشی که طول مدت آنها کمتر از شش ماه است شرکت کنید. (به شرط آنکه بخشی از یک دوره آموزشی طولانی‌تر نباشند) مثلا می‌توانید در کلاس زبان ثبت نام کنید یا دوره‌های چند روزه مدیریتی بگذرانید. مسأله دیگر این است که چون در کانادا حضور فیزیکی دارید می توانید مستقیم با کالج‌ها، دانشگاه‌ها یا کارفرمایان کانادایی ملاقات کنید و شانس خود را برای تحصیل یا کار در کانادا بسنجید یا مقدمات این فرصت‌ها را فراهم کنید. باز هم تأکید می‌نماییم که با ویزای توریستی اجازه کار و تحصیل بلند مدت و زندگی در کانادا را ندارید.

ویزای توریستی کانادا برای متقاضیان ایرانی معمولا یا به صورت سینگل اینتری به مدت درخواست متقاضی یا به صورت مولتیپل اینتری به مدت ۵ سال (یا پایان مهلت پاسپورت) صادر میشود.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی کانادا:

برای کارمندان: گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی روی سربرگ شرکت (با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی و درآمد سالیانه، نام مدیر یا سوپروایزر و مدت زمان موافقت شده با مرخصی)، ترجمه فیش حقوقی ۲ ماه آخر، ترجمه لیست بیمه دو ماه آخر، و ترجمه حکم کارگزینی

برای کارفرمایان: ترجمه «آگهی تاسیس»، «آگهی تغییرات» و «آگهی تصمیمات» شرکت در روزنامه رسمی، ترجمه لیست بیمه و فیش حقوقی دو ماه آخر کارمندان، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن بانک شرکت، و ریز پرینت ۴ ماه آخر به لاتین.

برای تجار: ترجمه کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، ترجمه لیست پرداخت بیمه.

برای پزشکان: ترجمه پروانه دائم طبابت، کارت نظام پزشکی، ترجمه پروانه مطب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، و ترجمه لیست پرداخت بیمه؛

برای مهندسان: ترجمه پروانه نظام مهندسی یا جواز ساخت.

برای کارخانه داران و صاحبان مشاغل آزاد: ترجمه پروانه بهره‌برداری، ترجمه جواز کسب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، و ترجمه لیست پرداخت بیمه.

برای بازنشستگان: ترجمه حکم بازنشستگی و ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر بازنشستگی (در صورت افزایش حقوق ترجمه حکم افزایش حقوق بازنشستگی ارائه شود).

مدارک فرد دعوت کننده: ارائه کارت شهروندی (Canadian citizenship card)، پاسپورت کانادایی، شناسنامه کانادایی (Canadian birth certificate)، یا کارت اقامت (PR card) از سوی فرد دعوت کننده الزامی است. همچنین، سایر مدارک فرد دعوت کننده، شامل گواهی اشتغال به کار، نامه بانک، برگه‌های مالیاتی (Assessment (Notice ofو فرم‌های T4 یا T1 تاثیر بسیار زیادی روی نتیجه درخواست ویزای فرد دعوت شونده دارند.

در صورت نداشتن دعوتنامه ارائه رزرو هتل و شرح برنامه سفر به همراه رزرو بلیط رفت و برگشت کانادا الزامی است.

کلیه مدارک فارسی باید به زبان انگلیسی ترجمه رسمی شوند و ترجیحاً به تایید دادگستری برسند.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی در دسته‌ی ویزاهای غیر مهاجرتی است اما عموما دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا با توجه به شرایط ویژه‌ی کشور کانادا به عنوان کشور مهاجر پذیر از جمله اعطای امتیازات ویژه به فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا مانند اجازه کار، با هدف کسب اقامت کانادا اقدام به دریافت این نوع ویزا می‌کنند. همسران دانشجویان متاهل محصل در کانادا نیز قادر به کار در کانادا بوده و فرزندان آنان نیز از امکان تحصیلات رایگان برخوردار می‌شوند.

دانشگاه‌های کانادا در ترم ورودی شهریور (سپتامبر) و دی (ژانویه) اقدام به جذب دانشجویان خارجی می‌نمایند.
لذا چنانچه شما قصد دارید که در پاییز ۲۰۲۴تحصیلات خود را شروع نمایید، باید مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال ۲۰۲۳ آماده کرده باشید.

در صورت عدم ارائه مدارک کامل فارغ التحصیلی این امکان وجود دارد که دانشگاه موردنظر به شما این اجازه را دهد تا مدرک را پس از پایان دوره تحصیلی‌تان تحویل دهید. به همین دلیل هیچ الزامی وجود ندارد که در زمان ارسال مدارک، دانشجو فارغ التحصیل شده باشد. اغلب دانشگاه‌های کانادا و آمریکا از شما می‌خواهند که مدارک را بین ۶ تا ۹ ماه قبل از شروع ترم برای آنها ارسال نمایید.


مدارک لازم برای ثبت نام ویزای دانشجویی عبارتند از :

گواهی تمکن مالی سندی معتبر و رسمی‌‌‌ است که در بانک صادر می‌‌‌‌‌‌شود و در آن موجودی انواع حساب‌‌‌های شما و نرخ برابری آن به ارز مورد درخواست متقاضی (دلار یا یورو) درج می‌‌‌شود. این گواهی، نشان می‎دهد که شما چقدر پول در حسابتان دارید و در یک دوره 6 ماهه چقدر پول وارد حسابتان و از آن خارج شده است. همچنین، این گواهی بنا به درخواست شما به دو زبان انگلیسی و فارسی ارائه می‌‌‌شود.

برنامه درسی و یکی از مهمترین مدارک در گرفتن نتیجه مثبت ویزاست یک اِستادی پِلَنْ به افسران ویزا توضیح میدهد که چرا شما می‌خواهید در کانادا تحصیل کنید.

متقاضیان تحصیل در کانادا پس از اتمام یک دوره ی ۲ ساله در مقطع کالج و یا دانشگاه، اجازه ی کار به مدت حداکثر تا ۳ سال را دریافت خواهند کرد که میتواند آنها را واجد شرایط برای درخواست اقامت کانادا کند.

گرفتن پذیرش و ویزای تحصیلی یک اقدام تخصصی است و باید با دقت و دانش کافی انجام شود تا شانس موفقیت در آن بالاتر برود.

ویزای استارت اپ کانادا

یکی از مهمترین اقامت‌های قابل اخذ در کشور کانادا که از سال ۲۰۱۷ به ویژه جایگزین ویزای سرمایه گذاری کانادا گردیده است؛ اخذ اقامت دایم کانادا از طریق ویزای موسوم به استارت آپ می باشد.

این ویزا برای افراد متخصص که دارای ایده‌های نوین و نوآوری در زمینه تکنولوژی، پزشکی، اطلاعات، بانکداری، حسابداری کامپیوتر ایده ال می‌باشد.

افراد و شرکتهای دانش بنیان که دارای پروژه‌های قابل اجرا در کانادا میباشند و یا به دنبال ثبت آن در کانادا میبشند میتواند به صورت گروهی برای این ویزا اقدام نمایند.

مهمترین ویژگی این برنامه مهاجرتی فقدان مطرح بودن شغل و یا سن خاص و یا دانش زبانی بالا می‌باشد.

 

مهمترین شرایط امکان درخواست این ویزا عبارتند از :

دفتر خدمات حقوقی بین‌المللی ارهان با همکاری دفاتر و موسسات معتبر کانادایی امکان عضویت افراد واجد شرایط در گروه‌های ۳ تا ۵ نفره ی استارت اپ‌های دارای پذیرش را دارد.

براین اساس طراحی و نگارش ایده ی استارت اپ- بیزینس پلان مربوطه- اخذ پذیرش نهادهای مورد نظر دولت کاناد توسط این دفتر انجام و افراد واجد شرایط در ده‌ها گروه استارت اپی باز موجود و دارای پذیرش عضو خواهند گردید.

صرفا با پرداخت سرمایه گذاری مورد نظر دولت کانادا برای استارت اپ مناسب متقاضی امکان تکمیل و ارسال پرونده به اداره ی مهاجرت برای متقاضی و همسر و فرزندان زیر ۲۲ سال آنها وجود دارد.

لازم به ذکر است خدمات این دفتر پس از مهاجرت نیز در زمینه ادامه داشته و در زمینه ثبت شرکت، بازاریابی و کمک‌های احتمالی دولتی به بعضی از پروژها ادامه خواهد یافت.