خرید ملک در ترکیه با وام بانکی (2)

خرید ملک در ترکیه با وام بانکی

فهرست

اگر قصد خرید ملک در ترکیه با وام بانکی را دارید، بهتر است در ابتدا با شرایط این کار آشنا شوید.
اعطای وام در کشور ترکیه شرایط خاص خودش را دارد‌‌ و شما با رعایت این شرایط می‌توانید اقدام به خرید ملک در ترکیه با وام بانکی بکنید. برای خرید خانه بانک عامل بعد از بررسی شرایط می‌تواند ۷۵ درصد ارزش ملک را به متقاضی تسهیلات ارائه نماید که رقم جذابی است باز پرداخت این تسهیلات عموما ده ساله می‌باشد.
سیاست دولت ترکیه برای اعطا تسهیلات مسکن، خودرو و سایر امکانات از طریق سیستم اعتبار سنجی یا کردیت از طریق بانک‌های عامل مختلف است. در این سیستم اعتبار شما از طریق گردش مالی کسب کارتان، سود خالص کسب کار شما، اگر کارمند هستید حقوقی که دریافت میکنید و در اخر املاک و مستغلات منقول و غیرمنقول شما مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد .
ایرانیان برای استفاده از مزایای کردیت دو راه اساسی دارند یا باید از طریق ثبت شرکت در ترکیه،کسب کاری برای خود راه اندازی کنند سپس مجوز کار دریافت کرده، طی سال اول گردش مالی شرکت را افزایش داده و مالیات پرداخت کنند تا طی دوره مالی سال اول شرکت سود ده بوده و بانک عامل را برای اعطا کردیت مناسب توجیه کنند.
راه دوم اقامت کاری خود را از طریق شرکت دیگر است در این روش حقوق دریافتی، املاک و مستغلات ملاک قرار داده می‌شود.
در صورتیکه دارای شرایط فوق باشید در قدم اول باید درخواست خود را مبنی بر دریافت وام به بانک مورد نظر ارائه دهید.
بعد از ارائه درخواست از سمت شما برای خرید ملک در ترکیه با وام بانکی، بانک درخواست شما را ارزیابی می‌کند.
نکته‌ای که باید هنگام درخواست برای خرید ملک در ترکیه با وام بانکی به آن توجه داشته باشید، این است که حداکثر مبلغ پرداختی بابت خرید ملک در ترکیه توسط بانک برابر با هفتاد و پنج درصد از کل ارزش ملک می‌باشد. البته برای این ارزش گذاری بانک نماینده ای برای بازدید از ملک شما می‌فرستد.
همچنین نکته قابل توجه دیگر در هنگام خرید خانه در ترکیه با وام بانکی، مبلغ باز پرداخت شماست که حداکثر مبلغی که برای باز پرداخت اقساط وام بانکی تعیین می‌گردد معادل پنجاه درصد از حقوق یا درآمد ماهانه متقاضی می‌باشد و مدت زمان اقساط نیز در هنگام استفاده از تسهیلات بانکی حداکثر ۱۵ سال طول می‌کشد‌.
مساله‌ی دیگری که در خرید ملک در ترکیه با وام بانکی وجود دارد، امکان پرداخت این نوع وام‌ها به صورت ارزی است. یعنی شما می‌توانید به جای لیر، پول یورو یا پوند را انتخاب کنید‌.
علاوه بر این‌ها وقتی اقدام به خرید ملک در ترکیه با وام بانکی می‌کنید و بعد از مدتی تصمیم به انصراف از وام را می‌گیرید و قصد تسویه وام خود با بانک را دارید، باید مبلغی بصورت جریمه به بانک پرداخت نمایید.
طبق این قانون جریمه اگر اقساط باقی مانده شما به بانک کمتر از ۳۶ قسط باشد شما موظفید ۱% از کل مبلغ وام را بصورت جریمه به بانک پرداخت کنید و در صورتیکه که بیش‌تر از ۳۶ قسط باقی مانده باشد ۲% جریمه علاوه بر باقی مانده مبلغ وام از شما دریافت می‌شود.
نکته قابل توجه دیگر، سن شما در هنگام اقدام به دریافت وام است. زمانی که تصمیم به خرید خانه در ترکیه با وام بانکی را دارید باید سن شما بین ۲۵ تا ۷۰ سال باشد.
همچنین اگر ملک مورد نظر شما قرار است دو مالک داشته باشد، در هنگام درخواست برای وام بانکی هر دو مالک باید به صورت جداگانه فرم‌های بانکی را تکمیل کنند.
البته راه های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند جایگزین خرید ملک در ترکیه با وام بانکی باشند. یکی از این راه ها خرید ملک در ترکیه از پروژه‌های در حال ساخت است‌.
زیرا شما هنگام خرید پروژه‌ها در حال ساخت مبلغ ۲۰ تا ۳۰ درصد را به عنوان پیش پرداخت می‌پردازید و بقیه مبلغ را بر طبق جدول زمان بندی پروژه و همچنین بر اساس توافق با صاحب پروژه به صورت اقساط می‌پردازید.
برتری که روش ذکر شده نسبت به خرید ملک در ترکیه با وام بانکی دارد، این است که نیاز نیست مثل سودهای بانکی، سود بیشتری پرداخت کنید.
علاوه بر این مورد، روش دیگری نیز به عنوان جایگزین خرید ملک در ترکیه با وام بانکی وجود دارد.
شما می‌توانید اقدام به خرید پروژه های آماده به تحویل کنید که به مشتری خود شرایط خرید ۱ تا ۵ ساله می‌دهند و سند ملک پس از تسویه کامل به نام مشتری می‌زنند. در این موارد شرایط پرداختی به صورت توافقی تنظیم می‌شود.